Cykloturistika

https://sk.wikipedia.org/wiki/Cyklistick%C3%A1_trasa
https://www.bikemap.net
 
1. Pri jazde na mieste ( napr. v lese) , kde platí všeobecná ochrana príroda ( I. stupeň ), sa riadime Lesným zakonom, ktorý hovorí, že na bicykli môžeme jazdiť len po lesných cestách ( ktoré upravuje norma STN 73 6108) alebo vyznačenych trasách§ 31 ods. 1 písm. d) zákona č. 326/2005 Z. z. - znenie účinné od 01.07.2016 ). Pojem vyznačena trasa vsak žiadny predpis neupravuje ( môžme si ich vysvetliť ako turistické trasy, vodorobné biele či červené pruhy označujúce chodník a pod.) 
a zároveň
jazda na bicykli nesmie, podľa zákona o ochrane prírody,  ohrozovať, poškodzovať a ničiť prírodu a krajinu (§ 3 ods. 1 zákona č. 543/2002 Z. z. - znenie účinné od 01.07.2016). Rovnako každý je pri vykonávaní činnosti, ktorou môže ohroziť, poškodiť alebo zničiť rastliny alebo živočíchy, alebo ich biotopy, povinný postupovať tak, aby nedochádzalo k ich zbytočnému úhynu alebo k poškodzovaniu a ničeniu. V prípade, že by sa tak dialo, môže vám štátny orgán kontroly zakázať túto činnosť (§ 4 ods. 1 a 2 zákona č. 543/2002 Z. z. - znenie účinné od 01.07.2016).

2. Ak jazdíme na miestach, kde platí II. III, IV a V stupeň ochrany, riadime sa príslušnými paragrafmi. 
Chránená krajinná oblasť (CHKO)
Národný park (NP)
Chránený areál (CHA)
Prírodná rezervácia (PR) a národná prírodná rezervácia (NPR)
Prírodná pamiatka (PP) a národná prírodná pamiatka (NPP)
Chránený krajinný prvok (CHKP)
Chránené vtáčie územie (CHVÚ)
a ich ohranné pásma /OP/
 
Konkrétne stupne pre konkrétne územia upravujú jednotlivé vyhlášky a nájdete ich napr. na stránke www.uzemia.enviroportal.sk
 
II. stupeň - je zakázaný vjazd a státie s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy.(§ 13 ods. 1 písm. b) zákona č. 543/2002 Z. z. - znenie účinné od 01.07.2016)
 
III.- V stupeň - je zakázaný vchádzať alebo stáť s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy. 
 
 
Pozemné komunikácie:
sa rozdeľujú podľa na:  diaľnice, cesty, miestne a účelové komunikácie. ( § 1 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. - znenie účinné od 01.07.2016 )
 
 
Pozemná komunikácia je pozemná komunikácia, ktorú tvorí cestné teleso a jej súčasti. "Cestné teleso je ohraničené vonkajšími hranami priekop, rigolov, násypov a zárezov svahov, zárubných a obkladových múrov, pätou oporných múrov a pri miestnych komunikáciách pol metra za zvýšenými obrubami chodníkov alebo zelených pásov."  ( § 1 ods. 3 zákona č. 135/1961 Zb. - znenie účinné od 01.07.2016)
 
Účelová komunikácia slúži na spojenie jednotlivých výrobných závodov alebo jednotlivých objektov a nehnuteľnosti s ostatnými pozemnými komunikáciami alebo komunikačným účelom v uzavretých priestoroch alebo objektoch.
 
Z toho vyplýva, že ak cesta nemá cestné teleso nejedná sa o pozemnú komunikáciu a teda nejde, ani o  cestu, ani miestu, či účelovú komunikáciu. Ak cesta spája dva objekty a javí sa ako účelová, nie je to účelová komunikácia, ak nemá súčasne cestné teleso. Vtedy sa môže jednať napríklad o lesnú cestu, ktorú upravuje STN 73 6108.
 
Jednoducho povedané, v lese môžeš jazdiť len po ceste,  lesnej ceste, účelovej a miestnej ceste, alebo vyznačenej trase. Ak si zároveň na chránenom území platí, že  čím vyšší stupeň ochrany, tým väčšie obmedzenia a jadiť môžeš len po cyklotrase. 
 

Lesná cesta: vid odkaz.

Poľná cesta: viď odkaz.

Kontakt