O Veľkej Fatre


1. Základná charakteristika

Územie Veľkej Fatry bolo vyhrásené za Chránenú krajinnú oblasť (CHKO) už v roku 1971. Neskôr, 6.3.2002, Vyhláška MŽP SR č. 194/2010, bola CHKO Veľká Fatra, s účinnosťou od 1.4.2002, prekategorizovaná na náš najmladší park, Národný park Veľká Fatra. Veľká Fatra je jedno za najzachovalejších pohorí Slovenska. Je dôležité rozdelovať pojmy ako  Veľká Fatra (VF), Národný park Veľká Fatra (NP VF) a Ochranné pásmo NP Veľká Fatra ( OP NP VF)  , nakoľko ohraničenie, tak aj stupňe ochrany prírody sú rozdielne. 

Pohorie Veľká Fatra ako také, má v celku jasné ohraničenie. Zo západu Turčianska kotlina, zo severu ju ohraničuje rieka Váh, rieka Orava a   Chočské hory, z východu  zasLiptovská, Revúcka a Korytnická kotlina. Z juhovýchodu je to zas údolie Starohorského potoka a z juhu Harmanecká dolina a Žarnovická dolina. Celé ohraničenie južného úseku je, vzhľadom na geologickú stavbu, dosť komplikované, preto častokrát je ohraničenie pohoria orientačné.

 

Veľká Fatra ako jedno z najzachovalejších pohorí Slovenska bolo už v roku 1973 vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť. Už od päťdesiatych rokov minulého storočia však na jej území boli zriaďované prírodné rezervácie, najmä v zachovalých lesných komplexoch a pralesoch. V súčasnosti je v národnom parku a jeho ochrannom pásme vyhlásených 35 maloplošných chránených území na lesných, mokraďových, trávnych, či skalných biotopoch, stanovištiach vzácnych a ohrozených rastlín a živočíchov, ale aj na ochranu zaujímavých a cenných morfologických javov a jaskýň.

V roku 2002 bol Nariadením vlády Slovenskej republiky č. 140 z 27. marca. 2002 a s účinnosťou od 1. apríla 2002 zriadený náš najmladší Národný park Veľká Fatra  (Vyhláška MŽP SR č. 194/2010 Z. z. )

Po vstupe do Európskej únie bola Veľká Fatra zaradená do celoeurópskej sústavy chránených území NATURA 2000 ako Územie európskeho významu a Chránené vtáčie územie.

Podľa zákona NR SR 543/2002 Z.z. v v znení neskorších predpisov, je v národných parkoch ochrana prírody nadradená nad všetky ostatné činnosti a preto tu platí prísnejší 3. stupeň ochrany, ktorý reguluje a obmedzuje niektoré ľudské aktivity.

O národný park sa stará Štátna ochrana prírody - Správa Národného parku Veľká Fatra. Sídli v Martine. Jej pracovníci sa venujú výskumu, praktickej ochrane a environmentálnej výchove.1) 

 

2. Geomorfologické členenie

Sústava: Alpínsko-himalájska

GM_-_nhad.png

  Geomorfologické členenie SR.pdf   3)

Podsústava Karpaty
Provincia: Západné Karpaty
Subprovincia: Vnútorné Západné Karpaty
Oblasť: Fatransko-tatranská
Celok: Veľká Fatra
Podcelok: Hôlna fatra, Bralná fatra, Zvolen, Lysec, Šiprúň, Šípska Fatra, Revúcke podolie 2)

 

 
  

 3. Územná pôsobnosť

  Kraj:

  • Žilinský kraj 85,2% (673km2)
  • Banskobysstrický kraj 14,8% (116km2)

  Okresy:

  • Martin, 201 km² (25.5 %)
  • Ružomberok, 414 km² (52.5 %)
  • Banská Bystrica 116 km² (14.8 %)
  • Turčianske Teplice 47 km² (5.9 %) 4) 
  • Malá časť ochranné pásma zasahuje ešte do okresu Dolný Kubín

  Národné parky:

Veľká Fatra zasahuje do pôsobnosti a správy dvoch Národných parkov:

 

Jednotlivé podcelky

Základné informácie o Veľkej Fatre

  • 10.09.2016 22:43

    Základné informácie o Veľkej Fatre

    O Veľkej Fatre                   1. Základná charakteristika Veľká Fatra ako jedno z najzachovalejších pohorí Slovenska bolo...

Šípska Fatra

Hôlna Fatra

Bralná Fatra

Šiprúň

Lysec

Revúcke podolie

Zvieratá

Rastliny

Kontakt